بلبرینگ چیست

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ چیست؟

در جواب سوال بلبرینگ چیست باید بگوییم بلبرینگ (ball bearing) یکی از انواع هرزگرد هستند که متحمل بارهای محوری، شعاعی و یا هردو می باشند؛ همان طور که گفته شد بلبرینگ مخفف دو کلمه ball به معنی گوی و bearing به معنی تحمل کردن است.

این قطعه یکی از قطعات صنعتی پر مصرف است و درون هرچیزی که می چرخد این قطعه را می توان یافت. بلبرینگ ها دارای قدرت تحمل متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند و این قدرت تحمل به نحوه ساخت آن ها بستگی دارد، به عنوان مثال برخی از آن ها متناسب با خودروهای سبک و برخی دیگر جهت استفاده در خودرو و یا ماشین های سنگین ساخته می شوند.

بلبرینگ در بسیاری از لوازم مورد استفاده در زندگی روزمره ما وجود دارد به عنوان مثال در تمامی خودروها، هواپیما، دوچرخه و اسکیت و درکل هرچیزی که می چرخد این قطعه دیده می شود.

بلبرینگ چیست
بلبرینگ چیست و انواع آن

 

نحوه عملکرد بلبرینگ ها

در این قطعه فشار بار از لایه خارجی به گوی ها و از آن جا به لایه داخلی منتقل می شود . همان طور که در شکل مشاهده می کنید نقطه تماس میان گوی ها با با لایه داخلی و خارجی بسیار کوچک است و همین امر سبب می شود که گوی ها بسیار نرم و با اصطکاک کم حرکت کنند. در صورتی که فشاری بیش از میزان تحمل تحمل این قطعه به گوی ها وارد شود ساچمه ها تغییر شکل داده و یا خورد می شوند.

نحوه عملکرد بلبرینگ
نحوه عملکرد بلبرینگ

 

بلبرینگ ها از چه اجزایی تشکیل شده اند؟

 • ساچمه (Ball)
 • رینگ داخلی (Inner Race)
 • رینگ خارجی (Outer Race)
 • قفسه یا نگهدارنده
 • کاسه نمد
اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ
اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ

 

 

بلبرینگ ها قادر به تحمل چه نوع بارهایی هستند؟

 • بارهای شعاعی
 • بارهای محوری
 • بارهای شعاعی محوری

 

بارهای شعاعی:

در قطعاتی که قادر به تحمل بارهای شعاعی هستند، در زمان تغییر دور و بار، محور در مرکز قرار می گیرد و در برابر چرخش مقاومتی از خود نشان نمی دهند و در شعاع خاصی در گردش می باشند . بلبرینگ های شیار عمیق ، خود تنظیم و لغزشی از این نوع هستند.

بارهای محوری:

این نوع بلبرینگ ها قادر به تحمل بارهای محوری هستند و در محور های راست، چپ و یا هر دو می چرخند مانند بلبرینگ های کف گرد

بارهای شعاعی محوری:

این ها قادر به تحمل بارهای شعاعی و محوری هستند که بلبرینگ های تماس زاویه ای از این دسته هستند.

 

انواع بلبرینگ

 • بلبرینگ‌های شیار عمیق
 • بلبرینگ‌های کف گرد
 • بلبرینگ‌های تماس زاویه ای
 • بلبرینگ ایگرگ
 • بلبرینگ‌های خود تنظیم

 

بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ های شیار عمیق  (Deep Groove Ball Bearing) طراحی ساده، کاربرد بسیار زیاد و همچنین در سرعت های بالا قدرت خوبی را از خود نشان می دهند.

بلبرینگ های شیار عمیق به دو دسته تقسیم می شوند:

 • شیار عمیق تک ردیفه (single row deep groove ball bearing)
 • شیار عمیق دو ردیفه (double row deep groove ball bearing)

 

شیار عمیق تک ردیفه

همان طور که از نامش پیداست در این نوع بلبرینگ یک شیار عمیق وجود دارد که درون این شیار یک ردیف ساچمه قرار دارد و فاصله میان گوی ها توسط نگهدارنده ای حفظ می شود. این نوع بلبرینگ برای تحمل بارهای شعاعی ساخته شده اند اما قادر به تحمل بارهای محوری به میزان قابل توجهی نیز هستند.

این بلبرینگ ها معمولا با کاسه نمد از جنس فلز و لاستیک عرضه می گردند.

لازم به ذکر است که برای افزایش ظرفیت تحمل بار در این بلبرینگ ها کافیست از ساچمه های بیشتر و یا بزرگ تر در بلبرینگ استفاده کنید.

شیار عمق تک ردیفه
شیار عمق تک ردیفه

شیار عمیق دو ردیفه

این بلبرینگ ها در درون شیار خود دارای دو ردیف ساچمه هستند که ردیف دوم ساچمه ها برای افزایش ظرفیت و تحمل بیشتر بار شعاعی افزوده شده اند.

شیار عمق دو ردیفه
شیار عمق دو ردیفه

بلبرینگ های کف گرد

بلبرینگ های کف گرد (Thrust Ball Bearing)قادر به تحمل بارهای محوری در سرعت های بالا هستند و قادر به تحمل بارهای شعاعی نیستند. این نوع بلبرینگ باعث کاهش سطح تماس و در نتیجه اصطکاک می باشد.

شیار عمق کف گرد
شیار عمق کف گرد

بلبرینگ های تماس زاویه ای چیست

در بلبرینگ های تماس زاویه ای (Angular Contact Ball Bearing) یک طرف هر رینگ بلند تر است بنابراین رینگ ها نسبت به یکدیگر زاویه پیدا می کنند که این زاویه بین 15 تا 40 درجه متغیر است. این بلبرینگ ها برای تحمل بارهای محوری بزرگ تر و بارهای شعاعی طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

بلبرینگ های تماس زاویه بیشتر در ماشین آلات صنعتی مانند دستگاه فرز، CNC ، دستگاه تراش و…  که به دور و قدرت بالا به طور هم زمان نیاز دارند کاربرد دارد.

بلبرینگ های تماس زاویه به 3 دسته تقسیم می شوند

 • تماس زاویه ای تک ردیفه (single row angular contact ball bearing)
 • تماس زاویه ای دو ردیفه (Double row angular contact ball bearing)
 • تماس زاویه ای با چهار نقطه تماس (Four point angular contact ball bearing)

 

تماس زاویه ای تک ردیفه

این نوع بلبرینگ معمولا به صورت جفت یا چندتایی استفاده می شود که علت آن نوع طراحی و زاویه موجود در آن است.

این نوع بلبرینگ ها معمولا به سه شکل رو در رو ، پشت به پشت و یا پشت سر هم در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

تماس زاویه ای تک ردیفه
تماس زاویه ای تک ردیفه

 

تماس زاویه ای دو ردیفه

طراحی این بلبرینگ به گونه ایست که قادر به تحمل بارهای شعاعی سنگین می باشد. همچنین بلبرینگ های تماس زاویه ای دو ردیفه قادر به تمل بارهای محوری در دو جهت نیز هستند.

تماس زاویه ای دو ردیفه
تماس زاویه ای دو ردیفه

بلبرینگ تماس زاویه ای با چهار نقطه تماس چیست

این نوع بلبرینگ ها دارای یک ردیف ساچمه می باشند و قادر به تحمل بار خالص محوری و یا محوری غالب بر بارهای شعاعی در دو جهت هستند. این بلبرینگ ها بیشتر در تجهیزات انتقال قدرت کاربرد دارند.

در این بلبرینگ رینگ داخلی به دو قسمت تقسیم شده است و هنگامی که هر دو رینگ داخلی و خارجی در جهت شعاعی تحت بار قرار می گیرند هر یک از این ساچمه ها با چهار نقطه از آن ها تماس برقرار می کنند.

تماس زاویه ای با چهار نقطه تماس
تماس زاویه ای با چهار نقطه تماس

بلبرینگ خود تنظیم چیست

زمانی که تراز کرد شفت مشکل باشد از بلبرینگ های خود تنظیم (Self-Aligning Ball Bearings) استفاده می کنند. این نوع بلبرینگ دارای دو ردیف ساچمه می باشد که این ساچمه ها رینگ های مشترک دارند. رینگ بیرونی شیاری منحنی و هم مرکز با بیرینگ دارد. این منحنی کمک می کند تا ساچمه ها و رینگ داخلی بتواند تا حدودی خارج از مرکز یاتاقان حرکت کند و به این شکل راستایی ایجاد شود.

لازم به ذکر است که قدرت تحمل بار محوری در این بلبرینگ بسیار کم است اما قادر به تحمل نا هم محوری های بین 4 تا 7 درجه می باشد.

بلبرینگ خود تنظیم
بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ ایگرگ چیست

بلبرینگ ایگرگ دارای یک محفظه و ظاهر بیرونی قوسی شکل می باشد. این قطعه توانایی حرکت های محوری را ندارد و طول شفت آن باید کوتاه باشد.

بلبرینگ ایگرگ
بلبرینگ ایگرگ

 

هم اکنون که با انواع بلبرینگ ها آشنا شدید هرزگرد هایی وجود دارند که قابلیت جداسازی و تعویض بلبرینگ در آن وجود دارد که میتوانید از همین سایت مناسب با خودروی خود اقدام به خرید کنید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.