سیلندر خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

سیلندر خودرو چیست

سیلندر خودرو چیست؟

در جواب این سوال که سیلندر خودرو چیست باید گفت قطعه ای استوانه ای از جنس فولاد آب دیده است که محل حرکت پیستون و همچنین تولید قدرت برای حرکت به شمار می آید ، این قطعه نقش بسیار مهمی در موتور خودرو به شمار می آید و خرابی آن خسارات زیادی را برای موتور خودرو به وجود می آورد و منجر به از کار افتادن موتور می شود با ما همراه باشید…

سیلندر

کاربرد سیلندر چیست؟

سیلندر محل حرکت رفت و برگشتی و یا خطی پیستون می باشد ، زمانی که پیستون پایین می رود در قسمت بالایی پیستون هوا و سوخت جمع می شود و هنگامی که پیستون به بالاترین سطح خود در سیلندر می رسد جرقه زده شده و انفجار سوخت صورت می گیرد و دوباره به پایین سیلندر می رود و بدین صورت قدرت مورد نیاز برای حرکت به وجود می آید و درنهایت توسط دیسک و صفحه به گیربکس می رود.

هرچه سیلندر قطر بیشتری داشته باشد ، پیستون بزرگ تر و قدرت بیشتری را تولید می کند بنابراین می توان گفت که این قطعه در قدرت موتور نیز تاثیر گذار است.

لازم به ذکر است که قطعه که در آن دائما انفجار صورت می گیرد نیاز به خنک کاری دارد در غیر این صورت پیستون به دیواره سیلندر می چسبد ، این خنک کاری توسط هوا و رادیاتور انجام می شود.

 

انواع سیلندر خودرو

دو نوع سیلندر برای موتور وجود دارد

سیلندر خشک چیست

در این نوع ، سیلندر به موتور جوش خورده و قابل جدا شدن نمی باشد بنابراین در صورت خرابی آن موتور باید به طور کامل تعویض گردد.

سیلندر تر چیست

سیلندر تر به موتور جوش نخورده است و به راحتی تعویض می گردد.

انواع سیلندر
انواع سیلندر در ماشین

انواع آرایش

سیلندر ها آرایش متفاوتی با یکدیگر دارند که به شرح زیر است:

  • آرایش خطی
  • آرایش خطی زاویه دار
  • آرایش VR
  • آرایش V
  • آرایش موتور تخت
  • آرایش W
  • آرایش دوار
  • آرایش رادیال

 

آرایش خطی

از این نوع سیلندر امروزه بیشتر در خودروهای دیزلی استفاده می شود ، تمام سیلندر های موجود در این نوع آرایش به صورت خطی و روی بلوک قرار دارند که تعمیررشان هم راحت تر است.

سیلندر آرایش خطی
سیلندر آرایش خطی

موتورهایی که چهار سیلندر هستند دارای این نوع آرایش می باشند به جز موتور های BMW که دارای شش سیلندر با آرایش خطی هستند.

لازم به ذکر است که این سیلندرها بیشتر قدرتی هستند و نه سرعتی.

 

آرایش خطی زاویه دار

این نوع آرایش بسیار به نوع خطی شباهت دارد و تنها تفاوت آن زاویه 15 تا 65 درجه بلوک سیلندر خودرو می باشد که باعث دورگیری بهتر در خودرو می شود.

آرایش خطی زاویه دار
آرایش خطی زاویه دار در سیلندر ماشین

آرایش  V

آرایش قرار گیری سیلندرها در این بلوک به گونه ای است که سیلندر ها رو به روی یکدیگر قرار گرفته و زاویه ای مانند V را به وجود آورند. این نوع سیلندر سرعتی است و قدرت اسب بخار زیادی دارد.

آرایش v در سیلندر
آرایش v در سیلندر

آرایش VR

این آرایش ، ارتق یافته آرایش  V می باشد و قدرتی مشابه آرایش خطی و همچنین سرعتی مشابه آرایش V  دارند و دارای حجم و فضای اشغالی کمی هستند.

آرایش vr در سیلندر
آرایش vr در سیلندر

آرایش W

از این آرایش با نام دو ردیفه و WR نیز یاد می شود، این آرایش ترکیبی از موتور VR  است و خودروی ویرون بوگاتی نیز دارای این ارایش می باشد. از مزایای این موتور می توان به قدرت، سرعت ، دورگیری عالی ، وزن و حجم اشغالی کم آن اشاره کرد.

آرایش w در سیلندر
آرایش w در سیلندر

آرایش موتور تخت

در این آرایش پیستون ها روبه روی یکدیگر قرار می گیرند و هنگامی که یک پیستون در حالت تخلیه گاز قرار می گیرد پیستون دیگر به حالت تراکم در می آید.

آرایش موتور تخت در سیلندر
آرایش موتور تخت در سیلندر

آرایش رادیال

به این نوع آرایش ستاره ای هم گفته می شود این نوع آرایش بیشتر مناسب هوای سرد است و میل لنگ در مرکز و دور موتور بالایی دارد بنابراین بیشتر در هواپیما از آن استفاده می شود.

آرایش رادیال در سیلندر هواپیما
آرایش رادیال در سیلندر هواپیما

آرایش دوار

در این آرایش پیستون به حالت دوار درون سیلندر حرکت می کند و رفت و برگشتی نمی باشد.

آرایش دوار در سیلندر
آرایش دوار در سیلندر

 

دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.